godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 102 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1159
Wczoraj2260
Ogółem10370117
Twoje IP:3.144.254.231
Bożonarodzeniowe tradycje PDF Drukuj Email
Aktualności - Aktualności
Niedziela, 21 Grudzień 2014
 
Uczniowie klasy Ia edukacji wczesnoszkolnej w ramach programu ,,Doświadczam – rozumiem – wiem” poznają polskie tradycje związane na przykład z obrzędowością bożonarodzeniową.  
W czwartek 18.12.2014r. uczniowie oraz ich rodzice piekli świąteczne pierniki. W trakcie zajęć dzieci badały za pomocą zmysłów przyprawy stosowane do wypieku ciasta, analizowały i odczytywały przepis obrazkowy, poznawały i wykonywały kolejne czynności przy wypieku ciasta. Uczniowie dowiedzieli się również, że dawnymi tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były pierniczki, orzechy, czerwone rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, piórek, wydmuszek, słomy. 
Poniżej świąteczny poradnik.
Imbir - rodzaj byliny z rodziny imbirowatych. Pochodzi z Azji i Australii. W stanie dzikim obecnie nie występuje. Współczesne plantacje imbiru znajdują się w obszarze podzwrotnikowym: Jamajka, Chiny, Indie, Brazylia. Do produkcji przyprawy wykorzystuje się korzeń. 
Cynamon - to popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca. Pochodzi z Azji. Obecnie uprawiany w całej strefie klimatu subtropikalnego. 
Goździki - wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego. Największe plantacje znajdują się na Madagaskarze, w Tajlandii, Zanzibarze i Mauritiusie. 
Kardamon - jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Pochodzi ze wschodu, gdzie rośnie dziko w południowych lasach Indii. Dziś rośnie również na Sri Lance, w Gwatemali, na obszarze Indochin i Tanzanii. Do produkcji przypraw wykorzystuje się nasiona.

Uczniowie polecają wypróbowany przepis:
Pierniczki świąteczne  
Składniki: 
1/2 kg mąki 
200 g miodu 
200 g cukru pudru 
120 g masła 
1 jajko 
1 łyżeczka sody oczyszczonej 
1 opakowanie przyprawy do pierników (mieszanka cynamonu, kardamonu, goździków i imbiru) 
tłuszcz do posmarowania blaszki
Krok 1. Wyrabianie ciasta na miodzie 
Miód podgrzewamy w garnku z cukrem i przyprawami, cały czas mieszając. Schładzamy, następnie łączymy z mąką przesianą z sodą. Dodajemy roztopioną margarynę i jajko, wyrabiamy, aż ciasto będzie lśniące.
Krok 2. Wykrawanie pierniczków 
Ciasto wałkujemy na grubość maksymalnie 0,5 cm. Wykrawamy pierniczki (za pomocą foremek lub ręcznie), układamy na natłuszczonej blaszce i wypiekamy przez ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 150°C. Przed pieczeniem możemy w pierniczkach zrobić dziurki i po upieczeniu powiesić je na choince.
Uwaga: Pierniczków nie należy rumienić podczas pieczenia, bo późniejsze skruszenie nie będzie możliwe.
Smacznego Smile
 

 

Jawność finansów publicznych

Joomla Templates by Joomlashack