godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 268 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1370
Wczoraj3303
Ogółem9291640
Twoje IP:3.237.4.45
Pamiętajmy o polskim wrześniu i jego bohaterach PDF Drukuj Email
Aktualności - Aktualności
Czwartek, 18 Wrzesień 2014

 

75 lat temu III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, sojusznicze mocarstwa totalitarne, działając na podstawie tajnego porozumienia, rozpoczęły największy i najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. 17 września uczciliśmy pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski.

Rocznicową lekcję historii odbyli uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, którzy z powagą obejrzeli program artystyczny przygotowany przez drugoklasistów.
Starsi uczniowie w montażu słowno – muzycznym przedstawili nie tylko bohaterską i heroiczną walkę polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku, lecz także los Polski i Polaków, rozdartych pomiędzy dwóch okupantów. Dla naszego narodu rozpoczął się bowiem najtragiczniejszy okres w dziejach. Czas uświęcony męczeństwem wielu tysięcy rodaków zamordowanych w więzieniach Gestapo i NKWD, kończących życie podczas egzekucji na ulicach miast i w lasach. Zamęczonych w obozach koncentracyjnych i łagrach dalekiej Syberii, wysiedlonych do Rzeszy i deportowanych do Kazachstanu. Jednak zanim jeszcze ucichły strzały polskiego września, zaczął narastać wśród Polaków sprzeciw i opór przeciw okupantom. Tworzyło się Polskie Państwo Podziemne, powstawały oddziały partyzanckie. Całe społeczeństwo walczyło, jedni z bronią w ręku, inni malując hasła na murach, śpiewając zakazane piosenki i organizując dywersję.
         Pamiętajmy o polskim wrześniu i jego bohaterach.

 

 

Jawność finansów publicznych

Joomla Templates by Joomlashack