godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 270 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1354
Wczoraj3303
Ogółem9291624
Twoje IP:3.237.4.45
 
 
Warto czytać - uczniowie polecają
______________________________________________________


„Miasto Kości” PDF Drukuj Email
Warto czytać
  „Miasto Kości” to pozycja z fantastyki młodzieżowej, skierowana głównie do czytelnika nastoletniego, podobna w formie i strukturze do opowieści takich jak „Harry Potter” czy też saga „Zmierzchu”. 

  Główną bohaterką powieści jest Clarissa Frey, która wiedzie nudne i prozaiczne życie. Jej matka zdaje się być nadopiekuńcza, a niekiedy despotyczna. Clary jest artystką, rozumianą jedynie przez wieloletniego przyjaciela Simona. Wszystko zmienia się, gdy pewnej nocy trafia do popularnego klubu, gdzie staje się świadkiem nietypowych zdarzeń, jednocześnie poznaje trójkę nieprzeciętnych nastolatków: Jace’a, Aleca oraz Isabelle. Nowi znajomi wydają się być co najmniej podejrzani, a z całą pewnością kwalifikują się do leczenia klinicznego, ale czy na pewno? Sprawy przybierają jeszcze bardziej niepokojący obrót, gdy znika matka Clary, a ona sama zostaje zaatakowana przez coś „nie z tego świata”.

  Historia jest fascynująca i ciekawa, choć dla bardziej doświadczonego czytelnika miejscami może być przewidywalna. Pomimo tego czyta się ją szybko i przyjemnie. Język, jakim pisana jest książka, nie jest specjalnie skomplikowany. Dialogi są zabawne, opisy niespecjalnie szczegółowe, pełno natomiast humoru, ironii i szybkiej akcji. Pomimo że pozycja ta liczy ponad pięćset stron, czyta się ją jednym tchem. Gdy zaczniesz czytać nie oderwiesz się od niej.

Poleca Angelika z klasy II gimnazjum

 
„Harry Potter i kamień filozoficzny” PDF Drukuj Email
Warto czytać
  „Harry Potter i kamień filozoficzny” jest pierwszą częścią siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera. Autorką powieści jest J. K. Rowling, angielska pisarka, która stworzyła jedną z najbardziej poczytnych i fascynujących książek dla młodzieży. Opowiada o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut oka niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem.

  Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów - Potterów. Od urodzenia był naznaczony piętnem w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Akcja powieści toczy się w Londynie oraz w szkole dla czarodziejów w Hogwarcie. Harry Potter wychowuje się u wujostwa Dursleyów, którzy bardzo źle go traktują. Mieszka w komórce pod schodami, nie ma zabawek, chodzi w starych ubraniach i musi znosić złośliwości swojego rozpieszczonego kuzyna Dudley'a. Posiada jednak moc, która odróżnia go od innych chłopców i chroni go przed złem. Jest więc inny niż rówieśnicy, nie podporządkowuje się woli wujostwa, którzy czasem tracą cierpliwość, gdyż nie wiedzą w jaki sposób traktować Harrego. Ich starania aby uczynić go zwyczajnym chłopcem, okazują się bezskuteczne.

  Pewnego dnia wszystko się zmienia. W Londynie roi się od czarodziejów, niebo zapełnione jest latającymi sowami, przed domem wujostwa siedzi kot. Listonosz przynosi tajemniczy list zaadresowany do Harrego. Pojawia się także dziwny Brodacz na motocyklu i zabiera jedenastoletniego Harrego na zakupy w nieznane rejony miasta. Chłopiec trafia w końcu do szkoły dla czarodziejów. Spotyka tam dwójkę przyjaciół, z którymi przeżywa niesamowite, czasami mrożące krew w żyłach przygody – Hermiona i Rona. Uczy się magii, ale również tego, jak być dobrym człowiekiem i czarodziejem. Tęskni za rodzicami, których cienie odnajduje w tajemniczym zaczarowanym lustrze. Otoczenie od początku stawia przed nim wysokie wymagania. W świecie czarodziejów jest bardzo sławny. Jednak sam uważa się za zwyczajnego chłopca, który popełnia błędy. Obawia się, że nie podoła obowiązkom, które ma wypełnić. Pomimo tego, w momencie zagrożenia czy próby zdobywa się na odwagę, wykorzystuje swój spryt i nabytą w szkole wiedzę.

Do czytania zachęca Angelika z II gimnazjum

 
„Księżyc w nowiu” Stephenie Meyer PDF Drukuj Email
Warto czytać

  Druga część cyklu saga „Zmierzch” rozpoczyna się w dniu osiemnastych urodzin Belli. Podczas przyjęcia dochodzi do wypadku, po którym Edward chce jeszcze bardziej chronić swoją ukochaną. Wampir zostawia ją, po czym wyjeżdża bez śladu z całą swoją rodziną. Bohaterka popada w depresję i szuka pocieszenia u swojego przyjaciela z dzieciństwa Jacoba Blacka. Ich znajomość zaczyna przeradzać się w coś więcej...

   Napięcie rośnie jak w pierwszej części sagi. Główni bohaterowie rozstają się, lecz oboje nie mogą o sobie zapomnieć. Są bardzo romantyczne sceny, przy których można popłakać i przeżywać to samo, co główna bohaterka.

Książkę poleca Magda O. z klasy V

 
„Zmierzch” Stephenie Meyer – bestseller, który zdobywa ciągle nowych czytelników PDF Drukuj Email
Warto czytać

   Przeprowadzka siedemnastoletniej Isabelli Swan ze słonecznego Phoenix do pochmurnego miasteczka Forks na północno-zachodnim krańcu stanu Waszyngton daje początek akcji powieści. Dziewczyna zamieszkuje ze swoim ojcem Charliem, który jest komendantem policji. Przyjechała tu, ponieważ jej mama Renee po raz drugi wyszła za mąż i założyła nową rodzinę.  Bella – główna bohaterka – spotyka w szkole nieziemsko przystojnego chłopaka Edwarda Cullena. Z nieznanych przyczyn chłopak od samego początku jej nie lubi i stara się ją ignorować. Bella za wszelką cenę chce poznać powód takiego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie niebezpieczeństwo czeka ją i jej najbliższych.

   Powieść trzyma w napięciu wszystkich czytelników, ponieważ każdy rozdział to nowa i coraz bardziej ciekawa  przygoda.

Książkę poleca Magda O. z klasy V

 


Jawność finansów publicznych

Joomla Templates by Joomlashack